Zagubione dokumenty na wakacjach…

Jako iż lepiej zapobiegać niż leczyć, w poprzednich artykułach wspominaliśmy o tym, jak uchronić się przed kradzieżą i oszustwami podczas wakacji. Zdarza się jednak i tak, że pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności, zorientujemy się nagle, że brakuje nam dokumentów. Oczywiście w pierwszej kolejności należy przejrzeć wszystkie miejsca i kieszenie, gdzie mogłyby się znaleźć, jednak jeśli nadal ich nie ma…

passport-931882_1280W przypadku barku dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić ten fakt policji. Tam otrzymasz zaświadczenie o kradzieży lub zaginięciu dowodu, która niewątpliwe przyda się podczas wyrabiania kopii. Następnie udaj się do urzędu gminy i w wydziale ewidencji ludności zgłoś fakt straty. Jeśli jesteś daleko od miejsca swojego zamieszkania, możesz zrobić to w najbliższym urzędzie. Uzyskasz dzięki temu zaświadczenie o utracie dowodu, którym będziesz mógł posługiwać się aż do momentu wydania nowego dokumentu. Warto ponadto zgłosić brak dokumentu w banku – pozwoli to na zminimalizowanie negatywnych konsekwencji, wynikających z bezprawnego posłużenia się Twoimi danymi osobowymi w celu zaciągnięcia kredytu.

Gdy zgubisz paszport podczas wycieczki zagranicznej, również jak najszybciej powiadom lokalną policję. Warto mieć przy sobie jeszcze inne dokumenty lub udać się z kimś znajomym, ponieważ funkcjonariusze muszą sprawdzić Twoją tożsamość. W następnej kolejności skontaktuj się z polskim konsulem bądź ambasadą i zawnioskuj o wydanie tymczasowego paszportu. Konieczne jest wypełnienie dwóch egzemplarzy kwestionariusza paszportowego, które otrzymasz na miejscu, dołączenie trzech zdjęć paszportowych i raportu policyjnego. Dopiero po zakończeniu wszystkich czynności i wydaniu tymczasowego dokumentu, będziesz mógł wrócić z wakacji do Polski.

Wybierając się na wakacje, warto zabrać ze sobą kilka kopii strony głównej paszportu, na której widnieją dane i zdjęcie. W sytuacjach awaryjnych może okazać się to zbawienne.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*