Zanim wyjedziesz, czyli krótki przewodnik dla podróżujących

Drogi podróżniku, zanim wyjedziesz na wymarzone wakacje, warto odpowiednio się do nich przygotować. Gdy znasz już cel podróży, poza spakowaniem walizki, pozostaje ci do zrobienia jeszcze kilka istotnych rzeczy. W ferworze przygotowań łatwo zapomnieć o rzeczach przyziemnych i właśnie dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Paszport i inne dokumenty

Paszport_okladkaWyjeżdżając za granicę, szczególnie do krajów znajdujących się poza strefą Schengen, warto rozpocząć przygotowania już kilka miesięcy wcześniej. Pamiętaj o sprawdzeniu ważności paszportu (najlepiej, żeby paszport był ważny przynajmniej pół roku od daty powrotu) oraz kart płatniczych.
Przed wyjazdem sprawdź wymagania wizowe do krajów, które planujesz odwiedzić. Procedura wyrabiania wizy może potrwać nawet kilka tygodni, dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześniej.

Kolejną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne. Wyjeżdżając na wycieczkę z biurem podróżyubezpieczenie jest wliczone w cenę. Natomiast, jeśli decydujemy się na wyjazd na własną rękę, konieczne jest wykupienie polisy. Zawsze warto postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wydawana jest bezpłatnie w wojewódzkim wydziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Taka karta uprawnia do pomocy lekarskiej na terenie państw należących do Unii Europejskiej.

Pamiętaj również o zabraniu legitymacji uprawniającej do zniżek, jeśli taka Ci przysługuje. Za niektóre atrakcje turystyczne oraz transport publiczny zapłacisz taniej.

Pieniądze

6355220839_982b1263d5_zWymień wcześniej walutę. Jeśli wyjeżdżasz w jakieś egzotyczne miejsce, często w Polsce jest to niemożliwe, dlatego koniecznie trzeba zabrać ze sobą dolary lub euro.

Przydatne będą również karty kredytowe. Bezpieczniej jest nie mieć przy sobie dużej sumy pieniędzy. Dodatkowo karta kredytowa może przydać się w sytuacji, gdy będziesz chciał zrobić zakupy online (np. bilety wstępu, żeby uniknąć stania w kolejkach) lub wynająć samochód. Czasem wypożyczalnie samochodów wymagają numeru karty, jako formy zabezpieczenia.

Bagaż

16121478268_3c9b8e895f_zNiech zawartość twojej walizki będzie dobrze przemyślana. Przed spakowaniem garderoby, sprawdź pogodę w miejscu do którego się wybierasz. Pamiętaj, że nawet w tropikach przydadzą się cieplejsze rzeczy, na przykład gdy postanowisz wybrać się na wycieczkę w góry, gdzie temperatura będzie o wiele niższa. Zorientuj się czy w kraju, do którego się wybierasz nie będzie ci potrzebny adapter do gniazdek.

Jeśli podróżujesz samolotem koniecznie sprawdź limity wagowe oraz wymiary obowiązujące w danej linii lotniczej. Nerwowe przepakowywanie się na lotnisku to nienajlepszy początek urlopu. Pamiętaj również, aby w bagażu podręcznym nie znalazły się przedmioty niebezpieczne oraz płyny powyżej 100 ml (więcej informacji na ten temat w osobnym artykule).

Informacje przed podróżą

Odpowiednio spakowana walizka, dokumenty i pieniądze to niewątpliwie bardzo ważna część przygotowania do wyjazdu, jednak równie ważne jest przygotowanie merytoryczne. Nieważne czy wybieramy się nad polskie morze czy w podróż dookoła świata, wskazane jest zajrzenie do przewodnika, internetu lub podpytać znajomych. Nawet wyjeżdżając z biurem podróży warto sięgnąć po przewodnik lub wyszukać w internecie informacje o kraju, do którego się wybieramy. Wszelkie informacje jakich potrzebujesz są na wyciągnięcie ręki, co warto zwiedzić, gdzie zjeść, ciekawe informacje o kraju, niektóre przewodniki rozpisują nawet całą trasę po mieście bądź regionie, dzięki czemu nic Ci nie umknie.

Pamiętaj, że czasem znajomość angielskiego może nie być wystarczająca. Warto poznać przynajmniej kilka podstawowych słówek i zwrotów, które ułatwią Ci podróż. Znajomość takich słów jak „dzień dobry”, „do widzenia”, „dziękuję”, „przepraszam” napewno się przyda i zawsze jest mile widziana przez tubylców.

Zwyczaje i religie

galery-00000001dy86tynd44r0jpd7mi24cc78-galeriewww1ub22vn0t371x0-640-0-1Zapoznaj się ze zwyczajami jakie panują w kraju, do którego się wybierasz. Tereny hotelu czy miejscowości turystyczne są enklawami, w których możemy zachowywać i ubierać się jak chcemy. Jednak opuszczając te miejsca warto a czasem trzeba dostosować się do zwyczajów panujących w danym kraju. Dlatego w krajach arabskich czasem lepiej zasłonić nieco więcej ciała. Warto zwrócić uwagę w jaki sposób ludzie się ze sobą witają, gdzie można komuś podać rękę, a gdzie zostanie to uznane za zniewagę, gdzie można sie potargować, a gdzie cena ustalona jest z góry. Ile krajów, tyle obyczajów, dlatego warto się na to wcześniej przygotować.

Zwiedzając kościoły, meczety czy synagogi, pamiętaj o odpowiednim zachowaniu oraz ubiorze. Przykładowo do meczetu, zawsze wchodzimy na boso, koniecznie z zasłoniętymi ramionami i nogami. Kobiety powinny zasłonić również włosy. Zwiedzając synagogę, mężczyźni muszą założyć nakrycie głowy, gdyż jest to symbolem szacunku, natomiast zwiedzając świątynie w Indiach nie wolno dotykać posągów oraz głów innych ludzi, gdyż hindusi uważają głowę za siedzibę duszy.

A gdy plan wyjazdu gotowy, wszystkie informacje przyswojone, pozostaje ci jedynie oczekiwanie na podróż. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*