ZANZIBAR – na wczasy do raju!

Zanzibar jest autonomiczną częścią republiki Tanzanii. Ma 130 km długości oraz 50 km szerokości i leży kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży wschodniej Afryki, na Oceanie Indyjskim.

Przez wieki ta piękna wyspa była przedmiotem pożądania wielu potęg kolonialnych. Pod koniec XIX wieku ostatecznie stała się protektoratem Wielkiej Brytanii. W 1964 roku Zanzibar wraz z Tanganiką stworzyły niepodległe państwo – Zjednoczoną Republikę Tanzanii.
Zanzibar jest archipelagiem składającym się z dwóch dużych wysp i kilku mniejszych wysepek. Te większe to Unguja, zwana potocznie Zanzibarem i Pemba, położona 55 km na północ od Unguji. Unguja jest wybieranym kierunkiem na wczasy i ma znacznie lepszą infrastrukturę turystyczną. Tutaj też znajdują się stolica wyspy – Stone Town oraz lotnisko międzynarodowe. Natomiast Pemba jest wyspą dziką, trudniej dostępną, porośniętą gęstą dżunglą. Zanzibar to niezwykle zalesiona wyspa, która urzeka swoją prostotą i surowością krajobrazu. Nazywana jest wyspą przypraw, gdyż słynie z plantacji cynamonu, wanilii, kardamonu, goździków i gałek muszkatołowych. Zanzibar eksportuje również rafię, trawę cytrynową i cukier trzcinowy. Powszechnie uprawia się tu palmy kokosowe, mango, banany, pomarańcze i limonki. To istny raj dla wielbicieli egzotycznych owoców, nieprawdaż?

zanzibar-382816_1280

Zanzibar wyjątkowe miejsce, gdzie łączą się wpływy Afryki, Indii i krajów arabskich. Oferuje nam rajskie plaże, rafy koralowe i krystalicznie czystą wodę. Wiele osób przyjeżdża tam dla idealnie białych, piaszczystych plaż oraz fauny i flory morskiej. Dookoła wysp znajdują się liczne wraki, rafy, przepiękna flora i fauna, wszystko o czym mogą marzyć pasjonaci nurkowania.

Zanzibar na wakacje to przede wszystkim natura. Z wycieczek fakultatywnych poleca się przede wszystkim wycieczkę łodzią w celu obserwacji delfinów, nurkowanie na rafie i wieczorne przejażdżki łodziami podczas których można podziwiać zachód słońca na archipelagu. Dla wszystkich, którzy pragną coś zwiedzić polecamy Stone Town czyli „Kamienne Miasto”, które jest najstarszą częścią stolicy Zanzibaru. Jego stara część w całości jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto urzeka labiryntem malowniczych uliczek, XIX-wiecznych pałacyków, willi i bazarów. Ciekawostka: Tutaj urodził się lider kultowej grupy The Queen – Freddie Mercury! Znajduje się tu wiele barów i restauracji nazwanych jego imieniem, można również odwiedzić dom, w którym przyszedł on na świat.

Polecamy Wam również wycieczkę do Parku Narodowego Jozani-Chwaka Bay – największego obszaru leśnego na Zanzibarze. Można tam spotkać wiele rzadkich gatunków egzotycznych ptaków, motyli oraz zagrożonych wyginięciem małp – gerez trójbarwnych. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie można je jeszcze spotkać.

Wyjątkowość Zanzibaru na wczasy opiera się ta tym, że ciągle można tu znaleźć miejsca całkowicie dziewicze, nieodwiedzanie masowo przez turystów, chociaż niewątpliwie branża turystyczna rozwija się w szybkim tempie. W takim miejscu warto postawić na kontakt z naturą i zamiast monumentalnych hoteli, wybrać ekskluzywne bungalowy.

Na wyspę można dostać się w sposób szybki i niezwykle komfortowy, korzystając z bezpośredniego czarterowego połączenia Warszawa – Zanzibar. Lot realizowany jest samolotem Boeing 787 Dreamliner należącym do PLL LOT, gdzie do wyboru mamy kilka opcji komfortowego podróżowania: klasę ekonomiczną, premium i biznes. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule o Dreamlinerze.

Polecane hotele:

Hideaway of Nungwi – bardzo dobry hotel z dużym ogrodem, plażą położoną w zatoce, skąd można podziwiać bajeczne zachody słońca.

Sultan Sands Island Resort – idealny na romantyczne wakacje i wyjątkowo kameralny.

Bluebay Beach Resort & Spa – utrzymany w lokalnym stylu, bajkowo położony przy białej plaży z delikatny piaskiem

Royal Zanzibar Beach Resort- ekskluzywny hotel, rewelacyjne połączenie nowoczesności i tradycyjnej architektury Zanzibaru

zan

Informacje praktyczne:

POGODA

Klimat jest tam gorący i bardzo wilgotny. W ciągu dnia temperatura powietrza sięga często 35º C, a średnia temperatura wody nie spada poniżej 25º C. Od połowy marca do późnego maja, a później znowu w listopadzie trwa pora deszczowa. Najgorętszy sezon ciągnie się od grudnia do lutego, a od czerwca do października temperatury są trochę chłodniejsze, a jednocześnie jest sucho – właśnie wtedy najlepiej wybrać się na Zanzibar.

WIZA
Obywatele polscy otrzymują wizę turystyczną na granicy, przy wjeździe do Tanzanii. Jest ona ważna maksymalnie 3 miesiące i kosztuje 50 USD.

PIENIĄDZE
Miejscową walutą jest szyling tanzański. Na wyspie można również płacić w dolarach. Na Zanzibarze są dwa bankomaty, oba w mieście Stone Town. Istnieją też punkty, gdzie można pobrać pieniądze z karty kredytowej, np. w Mtoni Marine Center (6% prowizji), niedaleko Stone Town. Większość kantorów i banków wymienia czeki podróżne. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w lepszych restauracjach i w sklepach dla turystów.

PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej.

Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

PRĄD

Prąd – 220 V, wtyczki angielskie. Konwertery do wtyczek angielskich, zwane też przejściówkami, można kupić w miastach na miejscu.

Planujemywakacje.pl poleca super wycieczki last minute na Zanzibar! Spełniaj marzenia i wypoczywaj na rajskich plażach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*