Zwiedzanie Florencji śladami najsłynniejszych artystów cz. 1

Włochy są jednym z państw europejskich, gdzie wielu światowej sławy artystów przyszło na świat lub przybyło, by tworzyć największe arcydzieła. Nikomu nie są obce takie nazwiska jak Michał Anioł, Botticelli, Rafael, Leonardo da Vinci, Machiavelli, Bernini czy Sansovino. Wiele z dzieł, zwłaszcza renesansowych, przetrwało do dziś i można podziwiać je w tym państwie. Miłośnicy wszelkiego rodzaju sztuki, a także osoby mniej zainteresowane tą dziedziną, lecz wrażliwe na piękno architektury, rzeźby i malarstwa – koniecznie muszą wybrać się wycieczkę do Florencji!

Wspomniane miasto powstało z inicjatywy Etrusków, ale nazwę otrzymało dopiero w I wieku p.n.e. za sprawą Juliusza Cezara. Ustanowiła on tutaj kolonię dla byłych żołnierzy, którą nazwał Florentina. Dziś Florencja jest niemal 4-tysięcznym miastem i stolicą Toskanii. Za rządów Medyceuszy – między początkiem XVI a I poł. XVIII w. – nastąpił tu największy rozkwit gospodarczy, jak też kulturalny.

florence-1133602_1280

W tym mieście nie sposób wyznaczyć ścisłe centrum, ponieważ znajduje się tu wiele placów, bardzo często tuż obok świątyń. Budynki te są niezwykłe nie tylko dla Chrześcijan, ale przede wszystkim zachwycają od strony wizualnej wszystkich turystów. Charakterystyczną katedrą, której kopuła wznosi się ponad wszystkimi budowlami w mieście, jest Cattedrale di Santa Maria del Fiore. Obecnie jest czwartą co do wielkości katedrą w Europie, a jej budowa trwała z przerwami prawie 600 lat. O ile monumentalną kopułę, wg. wybranego w konkursie projektu Filippo Brunelleschiego, udało się wybudować w XV w. bez większych komplikacji, o tyle z fasadą było sporo kłopotów. Początkowo – w 1294 r. – ustawiono mury wokół istniejącej już świątyni. Niestety projekt Arnolfa di Cambio nigdy nie został dokończony i w 1578 roku mury zostały zburzone, po czym ogłoszono nowy konkurs. Niestety projekty nie zachwycały jury, pomimo kolejnych edycji i wielu zaprezentowanych projektów. Po wielu latach wybrano neogotycki projekt Emilia de Fabris, który zaczęto realizować w 1871 roku i można go podziwiać współcześnie.

To oczywiście obowiązkowy, ale nie jedyny punkt we Florencji, jaki trzeba zobaczyć zwiedzając Włochy. Dojazd własny samochodem jest tu możliwy jedynie od poniedziałku do piątku, ponieważ w weekendy wjazd do miasta mają wyłącznie mieszkańcy.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*