Zwiedzanie Florencji śladami najsłynniejszych artystów cz. 2

Architektura i dzieła sztuki, jakie można dziś podziwiać we Florencji, ściągają turystów z całego świata. Oprócz wspomnianej w poprzednim artykule Katedry Matki Boskiej Kwietnej, jest tu jeszcze wiele do zobaczenia! Zapraszamy na wycieczkę objazdową po stolicy Toskanii!

santa-croce-699305_1280Nieopodal znajduje się Dzwonnica Giotta i Baptysterium św. Jana. Ten ostatni budynek jest najstarszym, jaki stoi dziś we Florencji i powstał prawdopodobnie w V-VI w. Szczególny zachwyt wzbudzają północne i wschodnie drzwi do Baptysterium, wykonane w pierwszej połowie XV w. przez Lorenzo Ghiberti, który wówczas zwyciężył w konkursie m.in. z Filippo Brunelleschim. Drzwi znajdujące się od strony wschodniej od samego początku wzbudzają taki zachwyt, że sam Michał Anioł uznał, iż są „tak piękne, że godne byłyby służyć za drzwi do raju”. Niestety dziś ich oryginał znajduje się w Muzeum Katedralnym, a w Baptysterium możemy podziwiać wyłącznie wierne kopie.

Drugą najważniejszą świątynią we Florencji (zaraz pod Katedrze Santa Maria del Fiore) jest Basilica di Santa Croce. Mieści się kilkaset metrów od ww. Katedry. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIII w., prawdopodobnie wg. projektu Arnolfo di Cambio. Dzisiejsza fasada jest już neogotyckim dziełem Niccoló Matasa, powstałym w poł. XIX w. Mimo to robi ogromne wrażenie, tym bardziej, że została wykonana w całości z różnych rodzajów marmuru. Znajduje się w niej ponad 270 nagrobków i płyt nagrobkowych, w tym Michała Anioła, Machiavellego, Galileusza, Lorenza i Vittora Ghibertich oraz cenotaf Dantego.

Ważnym symbolem Florencji jest ponadto Most Złotników, znajdujący się nad najwyższym odcinkiem rzeki Arno. Pierwszy most w tym miejscu został zbudowany z drewna prawdopodobnie już przez Etrusków. Dzisiejsza konstrukcja jest wykonana z kamienia i zastąpiła zniszczony w powodzi pierwowzór w 1345 r. Mimo to wciąż nazywana jest Starym Mostem, by odróżnić go od Mostu Przewozowego (początkowo nazywanego Nowym Mostem), który powstał w 1218 r. Krótko po przebudowie pootwierały się tam warsztaty rzemieślnicze i sklepy z mięsem i rybami, jednak na początku XVII w., wszyscy zostali stamtąd wyrzuceni przez księcia Ferdynanda I. Ich miejsce zajęli złotnicy i stąd też wzięła się nazwa Ponte Vecchio czyli Most Złotników.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*