Zwiedzanie Florencji śladami najsłynniejszych artystów cz. 3

Tak jak wspomnieliśmy w pierwszej części tego artykułu, Florencja stanowi prawdziwe bogactwo zabytków, dzieł sztuki i architektury. Nie sposób powiedzieć o niej krótko, a dodajmy, że i tak wspominamy jedynie o kilku najistotniejszych atrakcjach. Dziś na zakończenie zwiedzania tego cudownego miasta, przygotowaliśmy dla Was kilka istotnych muzeów i galerii sztuki.

florence-341469_1280

Na samym początku trzeba zobaczyć Galerię degli Uffizi. Jest to miejsce, stanowiące obecnie największy zbiór malarstwa włoskiego na świecie. Dwa prostokątne budynki Galerii mieszczą się tuż nad brzegiem rzeki Arno i biegną równolegle w jej koryta. Początkowo miała się tu mieścić siedziba miejskich władz administracyjnych i sądowych, a jej budowę zleciła Kosma I Medyceusz. Po jej śmierci budynek zaczął pełnić funkcję kompleksu, aż jej następca wydał polecenie, by utworzyć tu prywatną galerię sztuki Medyceuszy. Kolejne pokolenia wzbogacały zasoby o nowe dzieła, aż w XVIII w. ostatnia z rodu (Anna Maria Ludwika) przekazała całość miastu, jednak stawiając przy tym warunek, że żadne dzieło nigdy nie opuści Florencji. W kilkudziesięciu salach można dziś podziwiać przede wszystkim perełki malarstwa renesansowego, ale nie brakuje tu również dzieł gotyckich i barokowych. Do najsłynniejszych autorów tutejszych dzieł zaliczają się Gentile da Fabriano, Giotto di Bondone, Filippo Lippi, Piero della Francesco, Tycjan, Rubens, Rafael Santi, Sandro Botticelli, Michał Anioł, Leonadro da Vinci, Caravaggio, Rembrant… To chyba wystarczająca lista argumentów, by wybrać się tutaj na wycieczkę. :)

Nie sposób nie wspomnieć też o Galerii Akademii, w której znajduje się słynna rzeźba Dawida, wykonana przez Michała Anioła. Poza nią mieści się tu kilka innych dzieł tego autora oraz Drzewo Życia Pacina di Bonaguida, Wenus i Kupidyn Jacopo Pontormo czy Morska Madonna Sandro Botticellego.

Jeśli amatorzy sztuki wciąż czują niedosyt, polecamy zwiedzić od wewnątrz Katedrę Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio czy Museo dell’Opera del Dumo. Przypominamy również, żeby zwiedzając miasto i jego atrakcje obserwować swój portfel, aparat fotograficzny i dokumenty. W dużym zamieszczaniu łatwo o nich zapomnieć lub skusić złodzieja.

Pozdrawiamy i życzymy udanego zwiedzania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*