Agroturystyka w Polsce

wakacje w agroturystyce

Wakacje na wsi, wśród pól i lasów, z dala od miejskiego zgiełku. Prosta chłopska kuchnia, uczestniczenie w pracach gospodarczych. Dla niektórych takie wakacje to wspaniałe i niezapomniane chwile, to spełnienie marzenia o wyrwaniu się z kieratu miejskiego życia i pośpiechu.

Nowa moda?

Agroturystyka wcale nie jest nowym wymysłem czy modą. Można zaryzykować twierdzenie, że pierwsze gospodarstwa agroturystyczne pojawiły się jeszcze w latach 30. XX wieku. Wtedy to najbogatsi jeździli na wakacje do znanych nadmorskich kurortów, a ci średnio zamożni mieszkańcy miast także zaczęli jeździć nad morze. Nie zatrzymywali się jednak w drogich i luksusowych hotelach, lecz noclegi oferowali im rybacy- mieszkańcy nadmorskich miejscowości i wiosek.

Rybacy mogli zaproponować swym gościom i letnikom miejsce do spania w chałupie, proste wiejskie jedzenie oraz świeże, złowione przez rybaków ryby. W czasach powojennych, za PRL ta forma wypoczynku również nie została zapomniana. Zakłady pracy organizowały dla swych pracowników Wczasy pod gruszą, bo tak zwał się wtedy popularny wypoczynek na wsi.

Agroturystyka w Polsce ma się dobrze

Dużo zmieniło się od tamtych lat, lecz sam rodzaj spędzania urlopu na wsi, w wiejskim gospodarstwie, nadal cieszy się uznaniem i popularnością. Obecnie właściciele gospodarstw agroturystycznych proponują swym gościom liczne atrakcje, a gospodarstw takich można znaleźć niezliczoną ilość w całej Polsce, w każdym województwie i regionie.

Przede wszystkim gospodarstwa takie usytuowane są w mało uczęszczanych, lecz urokliwych wiejskich zakątkach. Można rozkoszować się spacerami po łąkach i lasach, siedzieć w cieniu drzew w sadzie lub wybrać się nad rzekę czy jezioro. Można próbować do woli potraw regionalnej kuchni, a dla chętnych organizowane są często regionalne warsztaty kulinarne. Można obserwować prace w polu, a nawet w nich uczestniczyć wcielając się w rolę prawdziwego gospodarza.

Inne atrakcje

Agroturystyka w Polsce rozwija się i ma wielu chętnych dzięki innym atrakcjom, z których korzystają wczasowicze. Czasami jest to możliwość jazdy konnej w stadninie lub spływów kajakowych, czasami organizowane dla dzieci i dorosłych warsztaty szydełkowania, wycinania ludowych wycinanek bądź garncarstwa. Wśród najmłodszych wczasowiczów zachwyt budzą baseny i place zabaw. Nie wspominając już o mini ogrodach zoologicznych, w których dzieci mogą podziwiać i karmić zwierzęta. A dla wielu wczasy pod gruszą są nadal wspaniałym pomysłem na udany urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *