KRETA

Kreta jest największą grecką wyspą Grecji, położoną w południowej części Morza Egejskiego. Zalicza się go do najbardziej popularnych miejsc w kraju, a wakacje na Krecie to marzenie życia dla milionów turystów. Pomimo znacznego rozwoju turystyki w niektórych miejscach, Kreta utrzymuje także nienaruszony, wyjątkowy charakter. Długa historia wyspy pozostawiła wyraźne ślady: minojskie pałace, weneckie miasteczka, średniowieczne zamki, osmańskie meczety i bizantyjskie klasztory.

HISTORIA

Kreta była tłem dla wielu opowieści z mitologii greckiej. Najpopularniejszą z nich była opowieść dotycząca miłości Zeusa i Europy. Z ich związku urodził się najważniejszy król cywilizacji kreteńskiej – Minos, od którego wzięła się nazwa cywilizacji minojskiej. Według legendy Zeus chcąc sprawdzić czy Europa go pokocha, przemienił się w przystojnego byka i uwiódł ją, aby mogła na nim jeździć. Następnie zaczął biec bardzo szybko, przeleciał przez morze i wylądował na Krecie, gdzie ukazał Europie prawdziwy wygląd. W jaskini Dikteon, na najwyższej górze Krety, gdzie podobno Zeus się urodził, spłodził wraz z Europą przyszłego władcę oraz jego dwóch braci. Po wszystkim grecki bóg opuścił Europę, aby udać się na Olimp, ale zanim to zrobił, dał jej trzy bronie: łuk, który nigdy nie przeoczył celu, psa – strażnika o imieniu Lelepa, od którego nikt nie mógł uciec oraz mityczny Talos.

Zwiedzając Kretę koniecznie powinniśmy zobaczyć:

  • Heraklion (miasto Herkulesa) wraz z tamtejszymi muzeami
  • Pałac w Knossos

NATURA

Kreta jest pełna kontrastów spotykanych zazwyczaj poniżej powierzchni morza. Na wyspie występują szmaragdowe plaże, zarośla, piaszczyste wydmy, skaliste szczyty, strome zbocza, strefy alpejskie, zielone góry, głębokie wąwozy, suche tereny, bulgoczące rzeki, malownicze stawy, lasy śródziemnomorskie, tereny podmokłe, żyzne łąki, winnice oraz gaje oliwne.

Każda trasa na Krecie jest wyjątkowa. Odmienne wrażenia, obrazy, kolory, smaki, dźwięki towarzyszą odwiedzającym na każdym kroku. Te sprzeczności sprzyjają rozwojowi różnych ekosystemów, znacznie zwiększając różnorodność biologiczną wyspy.

Warto zobaczyć:

  • Plażę Elafonissi
  • Wąwóz Samaria
  • Lagunę Balos oraz wyspę piratów Gramvousa
  • Ogród Botaniczny w pobliżu Chanii

KUCHNIA

Kreta jest wolna od Grecji kontynentalnej i dumna z silnej tradycyjnej kultury. Kuchnia kreteńska jest znana zarówno w Grecji, jak i na całym świecie ze względu na unikalne składniki i smaki. Pomimo, że ma wiele podobieństw do tradycyjnej greckiej kuchni, jest coś w niej wyjątkowego. Jej siła opiera się głównie na jakości i świeżości składników oraz wykorzystaniu dzikich ziół. Nie należy zapomnieć również o płynnym złocie Krety – oliwie z oliwek. Warto spróbować dakos (posiekany pomidor, świeży ser, zioła i oliwa z oliwek w przyprawach na tradycyjnych greckich sucharkach), smażone ślimaki, które wbrew pozorom nie są znanym przysmakiem tylko we Francji, kreteńską sałatkę, która jest podobna do klasycznej sałatki greckiej, ale podawana jest z innym serem niż feta oraz często zawiera kilka dodatkowych składników (cukinię, jajko lub ziemniaki) oraz saganaki (smażony ser, zwykle podawany z sokiem z cytryny i chlebem). Z dań mięsnych specjalnością kreteńskiej kuchni są gamopilafo (składa się z mięsa i drobiu gotowanego przez wiele godzin z ryżem, masłem i cytryną), gotowana jagnięcina z oliwą z oliwek, cytryną i stamnankáthi (lokalnym ziołem rosnącym tylko na Krecie), a także moussaka (potrawa na bazie ziemniaków i bakłażanów zawierająca często mielone mięso i odrobinę cynamonu podawana z sosem béchamel). Na deser polecamy sarikopitakia (ciasto wypełnione serem, smażone w oliwie z oliwek, podawane na ciepło z posypką z miodem na wierzchu) lub loukoumades (smażone ciasto podawane z lodami, orzechami i miodem). Koniecznie należy spróbować greckich serów, tradycyjnego jogurtu greckiego oraz tzatziki. Z alkoholi najpopularniejszy jest raki podawany najczęściej po posiłku.

 

TRADYCJA

Wielokulturowa i odległa przeszłość Krety znajduje odzwierciedlenie we wszystkich aspektach współczesnych Kreteńczyków, takich jak język, taniec, muzyka, jedzenie, sztuka i rzemiosło. W letnie wieczory w różnych regionach wyspy organizowane są wystawy sztuki oraz festiwale teatru, muzyki, filmu i tańca. Na stadionach, stanowiskach archeologicznych, wweneckich murach Heraklionu i Chanii oraz w małych teatrach na wsi odbywają się koncerty. Istnieje wiele wydarzeń związanych z lokalnymi produktami takimi jak chleb, ser czy ślimaki. Mieszkańcy wyspy zawsze są autentyczni, uśmiechnięci oraz uwielbiają dzielić się swoimi uczuciami i gościnnością. W niemal każdej wiosce, prosząc o wskazówkę zostaniesz poczęstowany raki.

 

NOCNE ŻYCIE

Ze wszystkich greckich wysp Kreta ma najbogatsze życie nocne. Istnieje szeroki wybór rozrywek dla wszystkich gustów i grup wiekowych – od imprez typu piana party po tradycyjne wieczory z muzyką i tańcami kreteńskimi.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wakacji na Kretę na lato 2018!

LINK

A Wy byliście kiedyś na Krecie? Macie jakieś ciekawe historie z wyspy?

Zachęcam do komentowania.

 

Sprawdź również:

Dlaczego warto wybrać Rodos na lato 2018?

LINK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *