ZAKYNTHOS

Szukasz niezapomnianych wrażeń? Zakynthos słynie z Zatoki Wraku,  pięknych zachodów słońca, które można oglądać z klifów Keri i Kryoneri, wyspiarzy śpiewających kantaty oraz zagrożonego gatunku żółwi morskich. Jeśli odwiedzisz tą wyspę możesz być pewien, że nie zapomnisz tego wyjazdu do końca życia!

HISTORIA

Zakynthos to wyspa zamieszkiwana od czasów neolitu, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Pierwszy raz została wspomniana przez Homera w „Iliadzie” i „Odysei”, według którego wchodziła w skład państwa Odyseusza. Następnie została podbita przez króla Arkeisios z Kefalonii – hrabstwa należącego do Sycylii. Ze względu na strategiczną pozycję i żyzną ziemię jej mieszkańcy stali się zamożni i założyli różne kolonie na Krecie, w Paros, a nawet w Hiszpanii. Podczas Wojny Peloponeskiej Zakynthos uczestniczył w Sojuszu Ateńskim. Kiedy sojusz dobiegł końca po porażce Ateńczyków w wyprawie na Sycylię, wyspa przeszła pod oligarchiczne rządy Spartan. Demokratyczny system rządów udało się przywrócić drogą rewolucji, jedank z czasem bardzo się zmieniał w zależności od tego, kto władał Zakynthosem. Kolejno ziemia została podbita przez Macedończyków i Rzymian, którzy mieli bardzo duży wpływ na rozwój materialny i kulturalny, a po upadku Rzymu – Cesarstwo Bizantyńskie. Następnie Frankowie i Wenecjanie. W międzyczasie republikanie francuscy obiecali zmienić system społeczny, gospodarczy i polityczny, ale to trwało bardzo krótko, gdyż Rosjanie i Turcy podporządkowali sobie wyspę. Pod koniec XIX wieku dzięki Napoleonowi, Francuzom udaje się powrócić, ale zaledwie po 2 latach ziemie trafiają pod rządy Anglików, którzy unowocześnili i rozwinęli wyspę. Razem z innymi Wyspami Jońskimi Zakynthos został przyłączony do państwa greckiego w 1864 roku. Niestety późniejsze trzęsienie ziemi wywołały ogromne zniszczenia i zrównały z ziemią wiele pałaców i kościołów.

Mimo niewielkiej ilości pozostałych pomników dawnej historii wyspy, warto odwiedzić miasto – stolicę Zante. Tam znajdziemy większość dziedzictwa kulturowego i architektonicznego.

NATURA

Zielony Zakynthos z pewnością można nazwać wyspą widokową. Wiele osób uważa, że największą atrakcją jest jej nieskażona uroda i ekologia. Nie bez powodu była nazywana przez Wenecjan „kwiatem wschodu”. Pełna jest pięknych plaż, zacisznych zatoczek oraz niebieskich jaskiń. Intensywne opady w zimie wzbogacają lasy, sady owocowe i gaje oliwne. Przez cały rok kwitną kwiaty. Jest bardzo dużo miejsc wartych odwiedzenia. Niezwykłym doświadczeniem będzie zobaczenie zagrożonego gatunku żółwi Caretta Caretta, które są silnie związane z tą wyspą, fok, delfinów i innych dzikich zwierząt, wspaniałych widoków na klify oraz pięknych zachodów słońca.

Najpiękniejszymi miejscami, które należy zobaczyć są:

  • Zatoka Wraku – Navagio, która stanowi nie tylko pocztówkę samej wyspy, ale i całej Grejcji

  • Przylądek Skinari z błękitnymi grotami

  • Cypel Keri ze wspaniałymi widokami na zachodnie klify

  • Zatoczka Porto Limmonas

  • Plaża Gerakas, na której występują żółwie Caretta Caretta

  • Plaża Dafni

  • Plaża Xigia

  • Kambi – mała wioska na zachodnim wybrzeżu, w których podobno są najpiękniejsze zachody słońca

KUCHNIA

Jedzenie to jeden z powodów, dla którego warto odwiedzić Zakynthos. Oczywiście będzie tam królować przede wszystkim grecka, śródziemnomorska kuchnia z pikantnym akcentem specyficznych dla wyspy składników i aromatów. Niektóre z oryginalnych receptur nie zmieniły się od dziesięcioleci i stanowią tradycję pokoleniową rodzin w Grecji. Potrawy na Zakynthosie będą się opierać na przygotowywaniu je na oliwie z oliwek oraz dodawaniu mocnych ziół i przypraw. Popularnymi składnikami są również sos tzatziki, cebula i czosnek, lokalne sery i bakłażan. Grecy opracowali biegłość w grillowanym mięsie na węglu drzewnym. Wiele specjałów pochodzi od słynnych souvlaki, gyrosa czy paluszków rybnych, oraz innych dań rybnych i owoców morza. Zwykle przystawki obejmują sałatki z wieloma warzywami i mięsem mielonym, klopsiki, frytki i nieuniknione słynne tzatziki. Jednymi z greckich przekąsek są Taramosalata (tradycyjna pasta z ikry), pieczona cukinia z ziemniakami, polipy gotowane w winie czy Tyropitakia (chrupiące ciasto wypełnione serm fetą. Z dań głównych warto spróbować Moussaka (z mięsem mielonym, bakłażanem i sosem beszamel), Kabobs (mieszkanka mięsa i warzyw na szpikulcu), Pastitsio (pieczone danie z makoronu), Stifado (grecki gulasz z wołowiny lub jagnięciny z dodatkiem warzyw i ziół oraz perłowo białego wina) czy Paidakia (dobrze przyprawione kotleciki jagnięce). Na deser oczywiście Bakława, sałatki owocowe z greckim jogurtem czy różne ciasta owocowe i wypieki takie jak Kunafa (ciasto serowe). Nie sposób nie wspomnieć o gryosie.

TRADYCJA

Zakynthos to podobno wyspa muzyki, poezji i gościnności. Wpływ wenecki miesza się tam z grecką tradycją i tworzy piękną kulturę z drobnymi niuansami i wdziękiem. Na wyspie kultywowano i rozwijano wszystkie formy sztuki, dzięki czemu zwykło się ją nazywać Florencją Wschodu. Dzisiaj Zakynthos jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Grecji. Rzadkie koncerty i inne ważne wydarzenia organizowane są na wyspie co roku Mieszkańcy Mieszkańcy mają otwarte serca, kochają zabawę i są bardzo gościnni, a także wykazują szczególny pociąg do sztuki i literatury.

NOCNE ŻYCIE

Nocne życie na Zakynthosie jest podzielone na dwie części, w zależności od preferencji ludzi. Dla tych, którzy chcą spędzić spokojny wieczór idealnym wyborem będzie centrum Zakynthos i wioska Vassilikos. Można tam zjeść kolację przy dźwiękach kantaty, wybierając spośród wielu restauracji, tawern i kawiarni. Z kolei południowa część wyspy – regiony Argasi, Tsilivi, Laganas, Alykses czy Kalamaki charakteryzują się szaloną rozrywką. Są to centra turystyczne, które latem odwiedzają tłumy turystów. Nic dziwnego więc, że istnieje tam wiele barów, klubów i dyskotek, w których imprezy zaczynają się wczesnym wieczorem i trwają do wschodu słońca.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wakacji na Zakynthos na lato 2018!

LINK

A Wy jaką z greckich wysp lubicie najbardziej?

Zachęcam do komentowania.

Sprawdź również:

Dlaczego warto wybrać Rodos na lato 2018?

LINK

Dlaczego warto wybrać Kretę na lato 2018?

LINK

Dlaczego warto wybrać Korfu na lato 2018?

LINK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *