SRI LANKA

Olśniewający kraj!

 

Sri Lanka w języku literackim starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii znaczy „olśniewający kraj”. I nie są to puste słowa! Ale, ale, zanim damy się olśnić temu magicznemu miejscu na ziemi, odnajdźmy go na mapie. Sri Lanka  to państwo położone w Azji Południowej, na wyspie Cejlon, słynnej z produkcji herbaty. Sri Lanka podzielona jest na dziewięć prowincji. Nasze biuro oferuje bardzo szeroki wybór wycieczek do większości z nich. Oferty dotyczą Prowincji Południowej, Zachodniej, Północno-Zachodniej, Wschodniej oraz Centralnej.  Dla niezdecydowanych istnieje też opcja wycieczki objazdowej, podczas której można objechać sporą część tego kraju wraz z przewodnikiem i poznać największe skarby Sri Lanki.

 Kraj ten charakteryzuje krajobraz mocno nizinny i wilgotny. Dzięki tym właściwościom bogaty jest w bujną roślinność, a także urodzajne plony owocowo warzywne! Te zagospodarowane przez rozmaitą roślinność tereny są warunkiem życia wielu dzikich zwierząt! Na Sri Lance można podziwiać żółwie i niesamowite uroki świata podwodnego.

Tu nie można się nudzić!

 

Do największych atrakcji Sri Lanki należy m.in. rezerwat Yala, którego największą atrakcją są lamparty! W tym miejscu można także podziwiać narodowego ptaka Sri Lanki kura cejlońskiego , nie wspominając już o słoniach czy krokodylach, które w tym kraju są widokiem powszednim.

Sri lanka to raj dla fanów herbaty, tu możemy napić się oryginalnego cejlońskiego trunku, zielonej lub czarnej esencji, na przykład prosto z fabryki herbaty w miejscowości Ella.

Jeśli chodzi o kuchnię, to mamy tu niepowtarzalną okazję zetknąć się z czymś naprawdę nowym. Czy słyszeliście kiedyś o chlebowcu? Ta sekretna nazwa kojarzyć się może z jakimś mącznym wypiekiem. Nic bardziej mylnego! Chlebowiec to nic innego jak …owoc! Roślina ta pełni na Sri Lance funkcję substytutu mięsa. Kroi się go na małe kawałeczki i gotuje z cebulą, czosnkiem, imbirem, gorczycą, kurkumą, chili, curry, liśćmi pochutnika i mleczkiem kokosowym z czego powstaje danie o nazwie polos.

 

 

Nadal głodni? Co powiecie na Lamprais? To tak zwana „paczuszkę z jedzeniem”. Składa się ona z frykadeli, czyli mięsnych pulpetów, z dodatkiem bakłażana i kawałków różnych mięs przyprawionych curry. Do tego zazwyczaj jajka na twardo, sambal, pasta krewetkowa oraz ryż przyprawiony kardamonem, goździkami i cynamonem. Bogato, prawda? A wszystko to zostaje zawinięte w liść bananowca. Taką „paczuszkę” piecze się przez wiele godzin w piecu o niskiej temperaturze. Tego na pewno nie zjemy nigdzie indziej!

Sri Lanka obfita jest oczywiście w ryby. Rybacy wyławiają je w charakterystyczny dla siebie sposób, na specjalnych palach zwanych pettą, robiąc to w wielkiej ciszy i skupieniu.

Będąc na Sri Lance nie można też pominąć lokalnego trunku zwanego lambanóg. Jest to swego rodzaju bimber, który pędzi się ze sfermentowanego mleczka kokosowego. Tylko uważajcie, zawartość promili tego alkoholu może wynosić nawet 50 %!

 

 

Na Sri Lance nie brakuje także wartych zobaczenia świątyń. A jest ich mnóstwo! Buddyjskie, hinduskie, a nawet..katolickie!

Choć to wszystko wygląda dość dziko, nie bójcie się! Na naszych klientów czekają bardzo dobrze wyposażone hotele, usytuowane blisko pięknych plaż z wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami, a także profesjonalna opieka naszych rezydentów.

SRI LANKA SEZON 2018

To co? Dasz się porwać olśniewającej Sri Lance?