Wakacje w siodełku – czyli podróże rowerem

wakacje na rowerze

Podróż na dwóch kółkach to idealny pomysł dla tych, którym znudziły się typowe wakacje w górach lub nad morzem, pragną ruchu, wysiłku fizycznego i przygody. Wakacje w siodle? Nie – wakacje w siodełku. Rowerowym!

Trzy, dwa, jeden- start!

Dla miłośników dwóch kółek, którzy codziennie poruszają się jednośladem po mieście, wakacje w siodełku- podróże rowerem, nawet te wielodniowe, nie będą stanowiły większego problemu.

Jednak dla osób korzystających z dobrodziejstwa dwóch kółek sporadycznie i rekreacyjnie, kilkudniowa wakacyjna wycieczka może stanowić wyzwanie. Mogą oni kondycyjnie nie poradzić sobie z wielokilometrową trasą i koniecznością spędzania w siodełku wielu godzin dziennie. Mogą czuć się osłabieni i zmęczeni. Powinni zatem oszacować, ile kilometrów są w stanie przejechać każdego dnia i nie zaczynać rowerowych przygód od długich, karkołomnych tras.

Rower na medal

Przed podjęciem decyzji o spędzeniu wakacji na rowerowych podróżach należy odpowiednio zadbać o rower, aby w czasie wakacyjnej eskapady nie spłatał figla i nie popsuł się nagle w najmniej oczekiwanym momencie. Dla rowerowych specjalistów znających się na każdej rowerowej części nie będzie to stanowiło problemu. Dla osób mniej obeznanych z zasadami konstrukcji i działania jednośladów wskazany będzie przegląd roweru w warsztacie. Fachowiec pomoże w przygotowaniu roweru do sezonu – napompuje opony, wyczyści i nasmaruje łańcuch, sprawdzi działanie hamulca.

W drogę…

Teraz czas na opracowanie planu podróży, zastanowienie się nad miejscami noclegowymi i odpowiednimi miejscami na zjedzenie posiłków. Warto zastanowić się też, czy lepiej wybrać się na wyprawę w gronie znajomych, czy rodziny, czy raczej dołączyć do zorganizowanej grupy rowerzystów. W tym drugim przypadku będzie bezpieczniej, zawsze można liczyć na pomoc fachowych instruktorów- przewodników wycieczki. Oprócz tego taki sposób podróżowania daje wolność i niezależność.

Rowerem można dotrzeć do ciekawych, lecz mniej znanych miejsc na mapie Polski, a nawet Europy. Można zawsze zatrzymać się, zboczyć ze szlaku, aby przyjrzeć się z bliska ciekawym miejscom, zwiedzać zabytki i podziwiać przyrodę.

Zatem czas na wakacje w siodełku – podróże rowerem na pewno staną się dla wielu atrakcyjnym sposobem spędzenia letnich wakacji, do którego wrócą jeszcze niejednokrotnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *