Zwiedzanie polskich parków narodowych i krajobrazowych

Bieszczady

W wakacyjnym sezonie warto odwiedzić nie tylko najbardziej znane, niezwykle popularne i oblegane kurorty. Wspaniałą alternatywą będą wakacje na łonie natury. Aby spotkać się z dziką przyrodą, należy odwiedzić polskie parki narodowe i krajobrazowe.

Czym są parki narodowe?

To obszary leśne, które z powodu swych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz dydaktycznych są obszarami chronionymi. Turyści mogą je odwiedzać, ale poruszając się tylko po wyznaczonych do tego ścieżkach i szlakach. Na terenie całego kraju jest ich naprawdę dużo, a każdy spragniony kontaktu z przyrodą turysta znajdzie coś dla siebie. Można wymienić te najczęściej odwiedzane:

Tatrzański Park Narodowy znajdujący się w najwyższych górach, W Tatrach, czarujący zwiedzających polodowcowymi jeziorami (np. Morskim Okiem)

Ojcowski Park Narodowy z wieloma atrakcjami: zamkiem w Ojcowie i Pieskowej Skale, Jaskinią Łokietka i Jaskinią Ciemną, z piękną przyrodą i wieloma gatunkami zwierząt (wśród nich wiele gatunków nietoperzy).

Bieszczadzki Park Narodowy oferujący niezliczoną ilość szlaków turystycznych, piękną faunę i florę.

Mazurski Park Narodowy – jeden z największych w Polsce, zamieszkały przez mnóstwo gatunków zwierząt. Na terenie tego parku znajduje się jego największa atrakcja- Jezioro Śniardwy – istny raj dla amatorów kąpieli i sportów wodnych.

Woliński Park Narodowy położony na wyspie Wolin. Jest on zaliczany do parków morskich, z niezwykle ciekawą roślinnością i wieloma gatunkami zwierząt (zamieszkuje go m.in. orzeł bielik).

Białowieski Park Narodowy położony w województwie podlaskim i znany przede wszystkim z rezerwatu żubrów.

Karkonoski Park Narodowy znajdujący się w urokliwych Karkonoszach, z najwyższym w tych górach szczytem – Śnieżką.

Pieniński Park Narodowy z jego największą atrakcją- spływem Dunajcem

Piękno dzikiej przyrody

Wszystkie polskie parki narodowe i krajobrazowe oferują niezapomniane wrażenia zwiedzającym. Można w nich zobaczyć niespotykane gatunki roślin, można spotkać dzikie zwierzęta, jakich nie widuje się na co dzień w mieście. Można przemierzać kolejne szlaki, delektując się pięknem natury.

Odwiedzenie tych parków to propozycja dla turystów ceniących aktywny wypoczynek, dla których trudy wędrówek są ciekawszym przeżyciem niż leniuchowanie na plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *